Zegarki Citizen Eco Drive

Zegarki Citizen produkowane od 1924 wciąż należą do najpopularniejszych na świecie. Stanowią klasę produktów, które zawsze znajdują się w czołówce jeśli chodzi o jakość, przystępną cenę oraz niezawodność podczas użytkowania. Za czołowe osiągnięcie firmy uznaje się zaprezentowaną w 1999 roku klasę zegarków Citizen Eco Drive, w których zastosowano technologie oszczędzania energii oraz uzyskiwania jej z promieni słonecznych.

Zegarek Citizen Eco Drive

Zegarek Citizen Eco Drive

Choć sam pomysł nie jest w tym wypadku niczym nowym ani przełomowym, to jednak już sam sposób wykonania jest zaiste intrygujący. W zegarkach Eco Drive udało się zachować świetną linię oraz design bez poświęcania elementów stanowiących o estetycznej sile Citizena. Jednocześnie nie zrezygnowano z umieszczenia w konstrukcji wydajnych baterii słonecznych. Citizen jako pierwszy zdołał umieścić kolektory promieni słonecznych pod obudową, co stanowi spore osiągnięcie w dziedzinie innowacji. Zasilana promieniami słonecznymi bateria litowo-jonowa w większości modeli znajduje się pod tarczą i jest ładowana za pomocą amorficznego krzemowego ogniwa słonecznego. Należy tu zaznaczyć, że ogniwo może pobierać energię świetlną z każdego źródła, a jego wydajność przy prawidłowym ładowaniu oceniana jest na około piętnaście lat. Można określić to górnolotnym stwierdzeniem iż w tym przypadku światło zamienia się w czas. Podchodząc jednak do tej kwestii bardziej praktycznie wypadałoby powiedzieć, że problem wymiany baterii ta klasa zegarków ma już za sobą. Przykładowa seria modeli Eco Drive oznaczona symbolem Perpetua Calendar zawiera w sobie automatyczny kalendarz, chronograf, 12/24 godzinny system oznaczania czasu, możliwość ustawienia drugiej strefy czasowej, alarm, obracaną ramę szkiełka oraz wspomniany już system oszczędzania energii. Ciekawym przykładem jest również model AS2031 – 14W, który jest kontrolowany drogą radiową. Wyposażony jest on w specjalny odbiornik, który odbiera sygnał radiowy – co służy synchronizacji z zegarem atomowym i pozwala na stałą kontrolę podawania właściwego czasu. Dodatkowym elementem jest koperta wykonana z białego tytanu, fosforyzujące wskazówki oraz indeksy, szafirowe szkiełko, a także pierścień służący obliczaniu parametrów lotu. Istotną informacją dla potencjalnego użytkownika zegarka z klasy Eco Driver jest też fakt, że bateria posiada zapas mocy na około 240 dni (informacja dotyczy damskiego modelu EG2450 – 53E).

Citizen Eco Drive

Zegarki Citizen produkowane od 1924 wciąż należą do najpopularniejszych na świecie. Stanowią klasę produktów, które zawsze znajdują się w czołówce jeśli chodzi o jakość, przystępną cenę oraz niezawodność podczas użytkowania. Za czołowe osiągnięcie firmy uznaje się zaprezentowaną w 1999 roku klasę zegarków Citizen Eco Drive, w których zastosowano technologie oszczędzania energii oraz uzyskiwania jej z promieni słonecznych. Choć sam pomysł nie jest w tym wypadku niczym nowym ani przełomowym, to jednak już sam sposób wykonania jest zaiste intrygujący. W zegarkach Eco Drive udało się zachować świetną linię oraz design bez poświęcania elementów stanowiących o estetycznej sile Citizena. Jednocześnie nie zrezygnowano z umieszczenia w konstrukcji wydajnych baterii słonecznych. Citizen jako pierwszy zdołał umieścić kolektory promieni słonecznych pod obudową, co stanowi spore osiągnięcie w dziedzinie innowacji. Zasilana promieniami słonecznymi bateria litowo-jonowa w większości modeli znajduje się pod tarczą i jest ładowana za pomocą amorficznego krzemowego ogniwa słonecznego. Należy tu zaznaczyć, że ogniwo może pobierać energię świetlną z każdego źródła, a jego wydajność przy prawidłowym ładowaniu oceniana jest na około piętnaście lat. Można określić to górnolotnym stwierdzeniem iż w tym przypadku światło zamienia się w czas. Podchodząc jednak do tej kwestii bardziej praktycznie wypadałoby powiedzieć, że problem wymiany baterii ta klasa zegarków ma już za sobą. Przykładowa seria modeli Eco Drive oznaczona symbolem Perpetua Calendar zawiera w sobie automatyczny kalendarz, chronograf, 12/24 godzinny system oznaczania czasu, możliwość ustawienia drugiej strefy czasowej, alarm, obracaną ramę szkiełka oraz wspomniany już system oszczędzania energii. Ciekawym przykładem jest również model AS2031 – 14W, który jest kontrolowany drogą radiową. Wyposażony jest on w specjalny odbiornik, który odbiera sygnał radiowy – co służy synchronizacji z zegarem atomowym i pozwala na stałą kontrolę podawania właściwego czasu. Dodatkowym elementem jest koperta wykonana z białego tytanu, fosforyzujące wskazówki oraz indeksy, szafirowe szkiełko, a także pierścień służący obliczaniu parametrów lotu. Istotną informacją dla potencjalnego użytkownika zegarka z klasy Eco Driver jest też fakt, że bateria posiada zapas mocy na około 240 dni (informacja dotyczy damskiego modelu EG2450 – 53E).